The Blog

Kolik přátelství zvládne lidský mozek udržovat?


Život ve společnosti je základní evoluční strategií všech primátů a velikost skupin, ve kterých se primáti sdružují, jsou přímo závislé na velikosti mozku. Před 250 tisíci lety se začíná objevovat moderní typ člověka, který je schopen udržovat společenské kontakty zhruba se 150 lidmi. Právě toto číslo je označováno jako Dunbarovo číslo.

Současná velikost lidského mozku neumožňuje, aby byl člověk schopen udržovat smysluplné kontakty s více než 150 lidmi.A to i přes moderní digitální technologie a služby, jakými jsou například SNS (Social Network Sites). Ty nám podle Dunbara umožňují udržovat kontakty s lidmi, se kterými by naše vztahy možná dávno skončily. „Ano, z tweetů mohu zjistit, co měl kdo k snídani. Ale vážně to znamená, že ty lidi znám lépe?“, říká Dunbar. Pro fungování sociálních vazeb je totiž nutné, aby se lidé potkávali tváří v tvář.

Pokud se podíváme na statistiky největší SNS, Facebook.com, zjistíme, že průměrný počet přátel je v Česku 110 a ve světě 127. Pokud vezmeme v úvahu, že tato síť má přes 840 milionů uživatelů, můžeme koncepci Dunbarovo čísla považovat za velmi relevantní.

Lidská společnost závisí na kontaktu a zatím nikdo nezjistil, jak tento kontakt zprostředkovat virtuálně. Větší mozek je tak momentálně jediný způsob, jakým lze zvětšit Dunbarovo číslo.

Zdroje: